Sportowcy powinni dodatkowo suplementować niektóre witaminy i minerały
fot. Pixabay.com

Osoby, które intensywnie uprawiają wysiłek fizyczny, muszą mieć na uwadze to, że wraz z potem z ich organizmu usuwane są również witaminy i minerały. Trzeba więc mieć rękę na pulsie i uzupełniać ich niedobory, ponieważ mogą być przyczyną poważnych komplikacji zdrowotnych.

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/witaminy-i-mineraly-dla-sportowcow/

Witaminy warte suplementowania

Wśród witamin, które szczególnie przydadzą się osobom, uprawiającym sport, w pierwszej kolejności można wymienić witaminę E. Chroni ona komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi utlenianiem kwasów tłuszczowych. Przyda się szczególnie sportowcom, którzy wykonują ciężkie i długotrwałe treningi – pomoże zapobiec działaniu wolnych rodników.

Kolejna witamina, warta suplementowania, to witamina C. Wspomaga ona produkcję adrenaliny, która powstaje w trakcie intensywnych treningów, poprawia wchłanianie żelaza oraz bierze udział w produkcji tkanki łącznej. Jest też witaminą odpowiedzialną za naszą odporność, a według badaczy wspomaga również potreningową regenerację mięśni.

Zapotrzebowanie na witaminy z grupy B, które regulują wiele procesów życiowych, rośnie, jeśli uprawiamy sport i jesteśmy aktywni fizycznie. To one biorą udział w powstawaniu energii, która pochodzi z posiłków. Ponadto uczestniczą również w produkcji czerwonych krwinek, przemianie białek i aminokwasów czy też produkcji glukozy.

Do tych wyżej wymienionych witamin warto również dodać witaminę D, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania tkanki kostnej, beta-karoten, odpowiedzialny za ochronę komórek przed wolnymi rodnikami oraz witaminę B12 i kwas foliowy.

Minerały dla sportowców

Sportowcy powinni również pamiętać o tym, że ich organizm wykazuje większe zapotrzebowanie na wapń i żelazo.

Wapń, uczestniczący w budowie kości i rozwoju mięśni, jest niezbędny dla każdego, kto poważnie traktuje aktywność fizyczną i stawia sobie coraz wyżej poprzeczkę w swoich treningach. Jego dodatkowa suplementacja jest zalecana szczególnie kobietom, które aktywnie uprawiają sport i mają problemy z produkcją estrogenu.

Żelazo natomiast tworzy hemoglobinę, odpowiedzialną za transport tlenu do każdej komórki oraz mioglobinę, która transportuje tlen do mięśni. Suplementować powinny je osoby, które spożywają poniżej 2000 kcal dziennie oraz te, które zrezygnowały z jedzenia czerwonego mięsa.

Zobacz też: http://www.derm-art.pl/tkanka-tluszczowa-ile-jej-potrzebujemy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here