Jak wybrać idealne gogle narciarskie?

Świecące w oczy słońce albo sypiący się do nich śnieg potrafią odebrać przyjemność z jazdy na nartach. A wystarczy niewiele, by się przed tym zabezpieczyć. Dobre gogle narciarskie – to rozwiązanie problemu! Podpowiadamy, jak je wybrać.

Zalety jazdy w goglach

Kto kiedykolwiek jeździł na nartach bez gogli, ten wie, jak jaskrawe światło słońca przy ładnej pogodzie może ograniczać widoczność i jak uciążliwy potrafi być wiejący w twarz wiatr, szczególnie w mroźny czy śnieżny dzień. Odpowiednio dobrane gogle to zresztą nie tylko komfort i wygoda w czasie szusowania, ale również ochrona wzroku przed szkodliwym działaniem odbijających się od śniegu promieni słonecznych. Ponadto podczas szybkiej jazdy może się zdarzyć, że ulatujące spod nart drobinki śniegu i lodu wpadną Ci do oka. Szyba gogli stanowi barierę dla tego rodzaju niebezpieczeństw.

Z drugiej jednak strony zbyt duże albo za małe gogle to klucz do zamiany przyjemności z jazdy w irytację. Warto zatem zdecydować się na jazdę w goglach, jednocześnie dokładając wszelkich starań, by były one właściwie dopasowane.

zalety gogli narciarskich

Na co zwracać uwagę, wybierając gogle?

Rozmiar

Większość dostępnych na rynku modeli gogli ma pasek z dość dużym zakresem regulacji, dzięki czemu obwód głowy nie powinien stanowić problemu. Znaczenie ma jednak kształt twarzy i rozmiar samych gogli – ich ramki i szyby. Dopasowanie ich do twarzy ma wpływ zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo.

Jaką część twarzy zakrywają gogle? Standardowo ich dolna krawędź sięga kości jarzmowych, górna z kolei zakrywa łuk brwiowy lub dotyka kasku. Boki w zależności od modelu powinny kończyć się w okolicach skroni. Jeśli z którejkolwiek strony ramka gogli znacząco ogranicza Twoje pole widzenia, prawdopodobnie są one zbyt małe. Z kolei jeśli uszczelniające gąbki nie przylegają do twarzy, a zamiast tego pojawiają się niepożądane szpary na wysokości czoła oraz przy skroniach lub gogle zasłaniają zbyt dużą część Twojego nosa – musisz wybrać mniejszy rozmiar.

Pamiętaj, że gogle powinny być dopasowane także do kasku, a ich guma powinna stabilnie leżeć na jego skorupie, nie zsuwając się ani też nie uciskając twarzy zbyt mocno.

Jeśli na co dzień nosisz okulary korekcyjne, wybierz takie gogle, pod którymi się one zmieszczą. Modele dostosowane do łączenia z okularami są zazwyczaj opisane skrótem OTG – Over The Glasses.

Fason i konstrukcja

Niektóre modele gogli rozróżnia się również ze względu na płeć. I wbrew pozorom nie chodzi tylko o kolor, ale o wielkość i masywność konstrukcji. Męskie gogle są zwykle szerokie i wysokie, podczas gdy modele damskie mają mniejszą i węższą ramkę. Najmniejsze rozmiary i najlżejszą konstrukcję mają gogle dla dzieci. Ich profil jest prostszy, bardziej płaski (cylindryczny). Ramka najczęściej wyraźnym konturem otacza szybkę, która częściej jest też wykonana z bardziej miękkich materiałów. Co prawda są one mniej odporne na porysowanie, ale charakteryzują się niższą wagą i większą elastycznością, dzięki czemu trudniej pękają w razie uderzenia.

gogle dzieciece

Szyba

Choć zazwyczaj inne elementy zwracają uwagę kupujących, to szyba jest kluczowym elementem gogli i to od niej zależy zarówno jakość widzenia, jaki skuteczność ochrony.

Znaczenie dla zakresu widzenia ma kształt oraz rodzaj mocowania soczewki. Optymalny kąt to 160 stopni, a to, czy gogle go nie ograniczają, można bardzo łatwo sprawdzić. Załóż wybrany model i wyciągnij ręce na boki – tworzą wtedy kąt 180 stopni i pewnie nie będziesz ich widzieć. Powinny pojawić się w Twoim polu widzenia, gdy przesuniesz je nieznacznie do przodu. Nie zawsze jest to możliwe w soczewkach cylindrycznych, czyli płaskich, wymagających stabilnego osadzenia w szerokiej ramie. Gogle z takimi szybami są tańsze, mają również kuszący wygląd w stylu retro. Dobrą widoczność gwarantują soczewki sferyczne, przypominające wycinek bańki. Jednak najszersze pole widzenia dają soczewki asferyczne, których krawędź jest lekko zagięta, przez co otwiera dodatkową przestrzeń dla oka. Takie szkła przeważnie są mocowane na węższej albo wcale niewidocznej, wewnętrznej ramce, co nadaje mi designerski, a wręcz futurystyczny look.

Ogromnie ważne jest zabarwienie szyby gogli, które stanowi nie tylko element designu. Kolor soczewki ma znacznie dla przepuszczalności światła i kontrastu, a co za tym idzie – dla jakości wrażeń wzrokowych. Bardzo ważne jest dopasowanie koloru do warunków pogodowych, w jakich najczęściej jeździsz. Jeśli większą część zimowego urlopu spędzasz w Alpach, gdzie słońce jest ostre, wybierz gogle z szybą o mocniejszym filtrze i większym stopniu zaciemnienia, na przykład szare, brązowe lub niebieskie. Z kolei do jazdy w pochmurne dni bardziej nadadzą się szkła jasne, różowe, żółte czy bursztynowe.

Jak odszyfrować oznaczenia, którymi posługują się producenci?

  • S0 (80-100% przepuszczalności) – soczewki przezroczyste lub w kolorze białym: do jazdy nocnej przy sztucznym oświetleniu;
  • S1 (43-80% przepuszczalności) – kolor bursztynowy i złoty: do jazdy w pochmurny dzień, o zmierzchu lub przy ograniczonej widoczności;
  • S2 (18-43% przepuszczalności) – żółte lub pomarańczowe: na lekkie zachmurzenie;
  • S3 (8-18% przepuszczalności) – kolor brązowy, szary, czerwony lub niebieski: do jazdy w słoneczny dzień;
  • S4 (3-8% przepuszczalności) – kolor ciemnoszary, ciemnobrązowy lub czarny: na bardzo intensywne słońce.

Niektóre modele gogli dają możliwość łatwej wymiany szyby lub założenia dodatkowego filtra. Wymienne elementy są dołączane do zestawu. To dobre rozwiązanie, jeśli spodziewasz się jazdy w zmiennych warunkach i chcesz zachować wysoką jakość widzenia.

gogle

Dodatkowe udogodnienia

Odbijające się od pokrywy śniegu światło słoneczne może uszkadzać wzrok – jego ochrona to podstawowe zadanie gogli z powłoką REVO i filtrami UV, spośród których najlepszy jest filtr oznaczony symbolem UV400, niwelujący szkodliwe działanie promieniowania UVA, UVB i UVC. Dla lepszej widoczności i zapobiegania zmęczeniu oczu z powodu oślepiających odblasków i cieni, można wybrać szyby z polaryzacją lub odbijającą promienie słoneczne powłoką lustrzaną. Ta druga opcja wygląda szczególnie atrakcyjnie i nowocześnie.

A jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych efektów parowania, zwłaszcza przy ujemnych temperaturach, spraw sobie gogle z powłoką ANTIFOG, zapobiegającą zachodzeniu szyby mgiełką. Pomoże także odpowiednie wykończenie, umożliwiające właściwą wentylację. Znajdziesz je w obwodzie ramy (to tzw. wentylacja minimalna), przy krawędziach szyby (średnia), lub tu i tu (pełna).

gogle mlodziezowe

Szykując się na zimowy wypad, nie zapomnij skompletować niezbędnego ekwipunku! Gogle i kaski, a także inne akcesoria, sprzęt i odzież narciarską znajdziesz na sklepiguana.pl.

Źródło zdjęć: sklepiguana.pl, shutterstock.com

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here