Jak żyć z cukrzycą

Cukrzyca jest bardzo powszechną chorobą w naszych czasach. Siedzący tryb życia i niezbilansowana dieta to jedne z czynników ryzyka, które sprzyjają coraz większej zachorowalności na cukrzycę, nie tylko w naszym kraju, ale również w pozostałych krajach świata.

Co to jest cukrzyca i jak się ją leczy? Cukrzyca jest chorobą, w której zaburzeniu ulega działanie lub wydzielanie insuliny- hormonu w naszym ciele, odpowiedzialnego za regulowanie ilości cukru we krwi. Hormon ten jest produkowany w trzustce.

Właśnie z zaburzeniami trzustki wiążę się cukrzyca typu 1, która występuje u dzieci i osób młodych. Cukrzyca typu 2 dotyka osób starszych i wiąże się z nieprawidłowym działaniem insuliny w organizmie. Cukrzyca typu 3 występuje rzadko, a jej przyczyny są bardziej złożone.

Do objawów cukrzycy zalicza się oczywiście podwyższona ilość cukru we krwi, jednak może go wykryć jedynie badanie morfologiczne krwi. Dlatego w większości wypadków cukrzyca na początku przebiega bez widocznych objawów. Następnie pojawiają się objawy takie jak: duże pragnienie, częste oddawanie moczu, zwiększony apetyt, utrata masy ciała, osłabienie, senność oraz zaburzenia widzenia (niewyraźne widzenie).

W cukrzycy typu pierwszego niezbędne jest podawanie insuliny choremu. Życie osób cierpiących na cukrzycę ułatwiają jednak glukometry i pompy insulinowe. Glukometry pozwalają zbadać poziom cukru we krwi samodzielnie przez chorego, niezależnie gdzie się znajduje. Pompy insulinowe są małymi urządzeniami, które osoba chora na cukrzycę nosi ze sobą przy pasie. Pompy insulinowe monitorują poziom cukru we krwi oraz automatycznie wstrzykują dobraną odpowiednio dawkę insuliny do krwi w razie zapotrzebowania, dzięki czemu chory nie musi cały czas mierzyć sobie poziomu cukru we krwi oraz samodzielnie wstrzykiwać sobie insuliny.

Glukometry i pompy insulinowe bardzo ułatwiają funkcjonowanie osób chorych na cukrzycę i pozwalają im swobodne życie w społeczeństwie. Istnieją punkty, w których można się zaopatrzyć, np. sklep dla cukrzyków diabetyk24.pl.

diabetyk24.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here