Jakie mogą być przyczyny problemów z koncentracją?

Cierpisz na problemy z koncentracją? Nie możesz skupić się na nauce i masz problem z przyswajaniem wiedzy? Jeśli chcesz skutecznie i szybko uczyć się do egzaminów lub cieszyć się bystrością umysłu w pracy, pomoże Ci w tym zachowanie kilku prostych zasad.

Mózg wymaga ćwiczeń, podobnie jak ciało. Jeśli chcesz poprawić swoją zdolność koncentracji, jak najczęściej ćwicz umysł. Czytaj, rozwiązuj łamigłówki, ucz się języków obcych. To jednak nie wszystko, co możesz zrobić. Oto trzy sposoby na szybką poprawę zdolności koncentracji. Wprowadź je w życie, a zauważysz poprawę.

1. Nieodpowiednie nawodnienie – sprawdź, jak uzupełnić elektrolity

Takie symptomy, jak spadek koncentracji, znużenie i zmęczenie mogą wiązać się z nieprawidłową ilością niektórych elektrolitów w organizmie, czyli substancji biorących udział w wielu procesach biochemicznych, w tym w prawidłowym działaniu układu nerwowego. Jak uzupełnić elektrolity? Po pierwsze, upewnij się czy w czasie standardowej aktywności pijesz wystarczająco dużo wody. Ta mineralna zawiera naturalne elektrolity do picia, jak: sód, wapń czy magnez.

Powinieneś wypijać co najmniej 2-2,5 litra wody dziennie, ta ilość zwiększa się jednak podczas długotrwałego wysiłku intelektualnego czy fizycznego. Osobom uprawiającym sporty poleca się zwiększenie ilości wypijanych płynów, warto też sięgnąć po elektrolity do picia np. elektrolity w tabletkach musujących, czyli rozpuszczane w wodzie.

2. Zbyt krótki sen

Wyspany organizm ma lepsze możliwości zarówno fizyczne, jak i intelektualne, niż ten przemęczony. Pamiętaj o tym, jeśli czeka Cię nauka do ważnego egzaminu lub intensywny dzień w pracy. Podczas snu mózg regeneruje się i przyswaja wiedzę zdobytą podczas minionego dnia. To pomaga systematyzować wiedzę i lepiej kojarzyć fakty.

Będzie to miało także niebagatelny wpływ na zdolność koncentracji. Śpij co najmniej 7 godzin na dobę, aby wspierać swoje zdolności intelektualne i utrzymywać je na możliwie wysokim poziomie.

3. Napoje energetyczne, słodycze i fast food

Wbrew pozorom, napoje energetyczne, czarna herbata oraz kawa nie wpływają pozytywnie na zdolność koncentracji. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku słodzonych napojów oraz słodyczy. Pobudzenie, które następuje w chwilę po wypiciu lub zjedzeniu tego typu produktów, szybko ustępuje miejsca zmęczeniu i łaknieniu kolejnej dawki cukru lub kofeiny.

O wiele lepszy efekt będzie miało zjedzenie zbilansowanego, lekkostrawnego posiłku bogatego w węglowodany złożone, zdrowe tłuszcze i witaminy. Na pobudzenie mózgu do intensywnej pracy i koncentracji może pomóc herbata zielona, miłorząb japoński, napar dziurawca oraz elektrolity do picia. Unikaj jedzenia typu fast food, pizzy, tłustego mięsa w panierce – takie potrawy mogą skierować uwagę organizmu na trawienie i przeszkodzić w koncentracji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here