tarczyca

Niedoczynność tarczycy jest to zaburzenie w funkcjonowaniu tarczycy, które polega na obniżeniu syntezy hormonów tarczycy. Takiemu spadkowi towarzyszy szereg nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Niedoczynności może rozwijać się w efekcie stanu zapalnego, operacyjnego usunięcia tarczycy czy leczenia jodem radioaktywnym. Leczenie niedoczynności tarczycy wymaga stosowania hormonów. Czym dokładnie jest niedoczynność tarczycy? Jakie są jej przyczyny i objawy? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-badania/ 

Niedoczynność tarczycy – czym jest? 

Niedoczynność tarczycy jest to niewielki gruczoł, który zlokalizowany jest u podstawy szyi. Odpowiada on za syntezę hormonów. Hormony tarczycy regulują przebieg przemian metabolicznych, normalizują pracę układu sercowo-naczyniowego oraz regulują procesy termogenezy. Kiedy dochodzi do rozwoju niedoczynności tarczycy, spada synteza hormonów T3 i T4. Niedoczynność ta jest to najczęstsza choroba gruczołu tarczycowego, której częstość występowanie wzrasta wraz z wiekiem. Takie schorzenie dotyka znacznie częściej kobiety, niż mężczyzn. 

Jakie są przyczyny niedoczynności tarczycy?

Jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności jest autoimmunologiczne zapalenie tarczycy Hashimoto. W przebiegu takiego schorzenia dochodzi do syntezy autoprzeciwciał, które uszkadzają miąższ gruczołu tarczycowego kropkę prowadzi to do spadku syntezy hormonów tarczycy. Na rozwój choroby Hashimoto narażone są osoby, które cierpią na inne schorzenia autoimmunologiczne takie jak na przykład cukrzyca typu pierwszego. Inne czynniki ryzyka to predyspozycje genetyczne lub przewlekły stres i przemęczenie oraz częste infekcje. 

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy? 

Objawy te wynikają ze spowolnienia metabolizmu. Pojawiają się wtedy czynniki takie jak przyrost masy ciała, senność oraz zmęczenie, uczucie ciągłego zimna. Do innych objawów należy zaliczyć zaburzenie miesiączkowania oraz niepłodność, zaparcia i niskie ciśnienie krwi, kołatanie serca, zaburzenia pamięci lub stany depresyjne. Objawy te mogą pojawiać się stopniowo i z czasem się nasilać. 

Zobacz też: http://www.derm-art.pl/hiperprolaktynemia-jakie-sa-jej-przyczyny-i-objawy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here