plan ćwiczeń w domu

Siedzący tryb życia i praca przy biurku – to dwa najczęściej wskazywane powody problemów z bólem pleców. Gdy mięśnie przez długi czas pozostają w tej samej pozycji, musimy liczyć się z ich usztywnianiem. W skrajnych przypadkach mogą one naciskać na nerwy, co prowadzi do intensywnych dolegliwości, znacząco utrudniających codzienne funkcjonowanie.

Rozwiązaniem tego typu problemów okaże się oczywiście regularna aktywność fizyczna, realizowane zarówno po, jak i w trakcie pracy. Czasem nawet niewielki ruch wystarczy, aby poczuć ulgę. Przełoży się ona również na zwiększenie elastyczności mięśni pleców i ich wzmocnienie.

Jak ćwiczyć, by ból pleców ustąpił?

Odpowiedzią na tak postawione pytanie będzie odpowiedni plan ćwiczeń w domu. Powinien on uwzględniać zróżnicowane aktywności, dzięki którym możliwe stanie się uniknięcie wielu problemów – nie tylko teraz, ale i w przyszłości.

Warto nadmienić, że same ćwiczenia nie muszą być specjalnie skomplikowane, by przyniosły skutek. Chodzi bowiem przede wszystkim o „rozruszanie” i rozluźnienie pleców. Spośród przydatnych ćwiczeń wymienić można chociażby tak zwaną deskę, podciąganie na drążku, wszelkiego rodzaju skłony, jak również delfinki. Do tego dojść mogą wymachy rąk, które równie dobrze możemy wykonywać nawet siedząc na krześle przy biurku.

Najważniejsza wydaje się oczywiście regularność, która pozwoli utrzymać codzienną aktywność. Jak można się domyślić, konkretne ćwiczenia w domu na plecy to nie wszystko. Trening dobrze jest jakoś urozmaicić, na przykład poprzez bieganie, jazdę na rowerze czy też pływanie. Osoby, które chciałyby skorzystać z profesjonalnego planu treningowego, ale nie są w stanie przygotować go na własną rękę, powinny zgłosić się do trenera personalnego. Specjalista zajmie się naszymi plecami i przedstawi różne rodzaje aktywności dopasowane do naszych możliwości oraz potrzeb.

W wielu przypadkach, by zadbać o plecy, nie musimy wcale opuszczać miejsca zamieszkania. Wystarczy trochę samozaparcia. Oczywiście pomocne okazać się mogą różnego rodzaju przyrządy i urządzenia (drążki, hantle, bieżnie, rowerki treningowe etc.), bez nich jednak także można zadbać o zdrowie.

Trening na plecy powinien być ważny zwłaszcza dla osób wykonujących pracę siedzącą, na przykład w biurze. Nie da się ukryć, że problemy z plecami stały się obecnie powszechne. Niestety, bardzo często wynikają z naszego lenistwa i braku chęci do poważniejszego ruchu. Jak jednak pokazują badania, bagatelizowanie tego typu problemów może okazać się bardzo groźne w niedalekiej przyszłości. Z wiekiem dolegliwości będą się bowiem pogłębiać, co oczywiście może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here