książki dla dzieci - czym się różnią od siebie?

Badania dowodzą, że na poziom czytelnictwa ma wpływ zachęcanie dziecka do obcowania z książką już od najmłodszych lat. Gdy rodzice sami czytają i jednocześnie spędzają z maluchem czas przy książce, istnieje duża szansa, że dziecko będzie aktywnym czytelnikiem w przyszłości.

Przed spędzanie czasu z dzieckiem i książką, należy zastanowić się jakie książki warto zaproponować dziecku na poszczególnych etapach jego rozwoju. Książka powinna być przede wszystkim dopasowana do wieku dziecka, do jego dojrzałości emocjonalnej, stanu wiedzy i osobistych preferencji. Książki dziecięce – jakie są rodzaje?

Rodzaje książek dziecięcych

Na rynku oferta książek jest ciekawa i zróżnicowana. Najlepszym wyborem dla dziecka, jest książka która łączy w sobie słowo z obrazem. Takie książki uczą dzieci nowych rzeczy, a jednocześnie są formą zabawy.

Oprócz treści książki liczy się również materiał z którego powstała książka. Książka dziecięca obowiązkowo musi być bezpieczna, zwłaszcza dla dzieci w wieku 0-2 lat. Starajmy się wybierać takie, które mają grube kartki, miękką okładkę i zaokrąglone narożniki.

Książki dziecięce - jakie kupić?

Książki sensoryczne, dedykowane są dla najmłodszych dzieci. Taka książka posiada ruchome elementy, które korzystnie wpływają na rozwój malucha. Małe dziecko jeszcze nie potrafi czytać, ale może poznawać książkę, za pomocą różnych zmysłów. Książki sensoryczne stymulują wzrok, słuch oraz dotyk dziecka.

Książki edukacyjne, taka książka uczy dziecko rozpoznawać litery i płynnie czytać. Jest to świetna forma rozwijania wyobraźni dziecka. W książkach znajdują się interesujące opowieści, poza tym dziecko z ich pomocą uczy się nowych pojęć.

Bajki i baśnie, dzięki nim dziecko uczy się wartości, które są ważne w życiu. Z tego względu są szczególnie polecane dla dzieci. Stanowią interesujące opowieści oraz wprowadzają maluchy w kulturę światową.

Komiksy dla dzieci, tutaj już propozycja dla trochę starszych dzieci. Komiksy są bardzo popularne od wielu lat. Polecane są szczególnie dzieciom, które mają problemy ze skupieniem się na dłuższych tekstach.

Przeczytaj też: http://www.niebonie.pl/spodnie-i-spodenki-niemowlece-jakie-wybrac-dla-malucha/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here