Ksylitol fiński i jego właściwości

Fiński ksylitol to produkt, który może skutecznie zastąpić biały, rafinowany cukier w przypadku osób, które z powodów dietetycznych lub zdrowotnych muszą ograniczyć jego spożycie. Jakie są jego właściwości, jak jest pozyskiwany i dlaczego tak dobrze może wpłynąć na nasze zdrowie?

Ksylitol – jak jest pozyskiwany?

Ciekawostką jest fakt, że po raz pierwszy ksylitol został zsyntetyzowany jeszcze w XIX wieku, w 1891 roku w Europie, po czym na długo zapomniany. Dopiero braki w zaopatrzeniu spowodowane wydarzeniami II wojny światowej sprawiły, że ponownie wzrosło zainteresowania zamiennikami białego cukru. Finlandia, kraj porośnięty gęsto brzozami, stała się więc głównym liderem dostarczającym ksylitol na rynki światowe.

Fiński ksylitol pozyskiwany jest z kory brzozy, a z wykorzystaniem procesów chemicznych i biochemicznych otrzymuje się go w postaci rafinowanej, do złudzenia przypominającej cukier. Występuje również w naturze, w owocach, jednak wydobywanie go z nich jest nieopłacalne ze względu na niewielkie jego ilości znajdujące się w nich. Do wytwarzania ksylitolu wykorzystuje się jednak również produkty odpadowe rolnictwa przemysłowego, jak kukurydza, wytłoki trzciny cukrowej, przycięte gałązki drzewek oliwnych, strąki soi, łupinki orzeszków ziemnych, łodygi ryżu czy skórkę od bananów. Najzdrowszym jednak i mającym najbardziej korzystny wpływ na zdrowie ksylitolem jest produkt pochodzący z Finlandii, który oferuje sklep internetowy https://slodkie-zdrowie.pl/pl/12-finski-ksylitol.

Właściwości ksylitolu

Najważniejszymi właściwościami ksylitolu, które mogą mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie są:

– niskokaloryczność – ksylitol zawiera 40 procent mniej kalorii niż biały cukier rafinowany,

– niski indeks glikemiczny – dzięki czemu ksylitol nie podnosi skokowo poziomu cukru i insuliny we krwi,

– właściwości przeciwpróchnicze.

Ksylitol może być stosowany jako naturalna substancja słodząca do kawy, herbaty bądź innych napojów przyrządzanych w domu. Często występuje jako składnik gotowych słodyczy dla diabetyków. Dzięki temu, że nie rozkłada się w wysokich temperaturach, można też stosować go w domowych wypiekach, poza zaczynem na ciasto drożdżowe. Drożdże nie rozkładają bowiem ksylitolu, można go więc użyć dopiero do posłodzenia ciasta, już po zrobieniu zaczynu z dodatkiem świeżych lub suszonych owoców jako zamienników cukru.

Korzyści z zastąpienia cukru ksylitolem

Cukier i wysokofruktozowy syrop kukurydziany, które obecnie można znaleźć niemal w każdym produkcie dostępnym w zwykłych sklepach powodują coraz częstsze występowanie chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca czy otyłość. Dzięki zastąpieniu cukru ksylitolem, znacznie zmniejszamy ryzyko nadmiernego podwyższania poziomu cukru i insuliny we krwi. Z tego też względu polecany oraz jest jako naturalny słodzik dla diabetyków. Niska kaloryczność jaką odznacza się fiński ksylitol powoduje też, że bez problemu mogą zdecydować się na niego osoby chcące doprowadzić do utraty zbędnych kilogramów.

W Finlandii dentyści zalecają wręcz rodzicom stosowanie gumy do żucia z ksylitolem u dzieci w wieku szkolnym, jako naturalnego sposobu na zmniejszenie zagrożenia próchnicą. Gumy słodzone 100-procentowym ksylitolem redukują bowiem płytkę nazębną, której gromadzenie się zwiększa ryzyko występowania próchnicy. Badania prowadzone na zwierzętach prowadzą również do wniosków, że ksylitol zwiększa wchłanianie wapnia przez układ trawienny, co wzmacnia kości i zęby, dając kompleksową ochronę organizmu na przykład przed osteoporozą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here