Nietrzymanie moczu to wciąż wstydliwy problem, choć mówi się o nim coraz więcej. Jak radzić sobie z tą przypadłością, by móc normalnie funkcjonować i nie martwić się reakcją otoczenia? Przeczytaj nasz artykuł.
Nietrzymanie moczu – dlaczego się pojawia?
Nietrzymanie moczu przytrafić może się każdemu i w każdym wieku – wcale nie jest to dolegliwość trapiąca jedynie starszych ludzi. Nietrzymanie moczu może mieć postać wysiłkową, naglącą lub mieszaną. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to najczęściej skutek osłabionych mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Są one odpowiedzialne między innymi za możliwość zaciśnięcia cewki moczowej i powstrzymania wycieku moczu. Mięśnie Kegla mogą ulegać osłabieniu wraz z wiekiem, ale ich siła maleje także na przykład podczas ciąży – ma to związek z działaniem hormonów – oraz w następstwie porodu. Wysiłkowe nietrzymanie moczu powoduje jego popuszczanie podczas aktywności fizycznej, a także w trakcie śmiechu, kasłaniu czy kichania.
Naglące nietrzymanie moczu to najczęściej konsekwencja zapalenia pęcherza moczowego. Pojawia się wówczas uczucie parcia na pęcherz i potrzeba natychmiastowego skorzystania z toalety.
Nietrzymanie moczu może być także spowodowane nadwagą, niewłaściwą dietą, piciem zbyt dużej ilości napojów moczopędnych (kawy, alkoholu, w tym piwa). Może także dotyczyć mężczyzn po operacyjnym wycięciu gruczołu krokowego oraz kobiet po operacjach ginekologicznych.
Nietrzymanie moczu – jak sobie z nim radzić?
Z problemem nietrzymania moczu można radzić sobie na wiele sposobów, zależnie od przyczyny. Pomocna jest zmiana diety i wykluczenie z niej lub ograniczenie napojów i potraw moczopędnych, jak również pozbycie się nadwagi.
Przy osłabionych mięśniach Kegla można je ćwiczyć, w prosty sposób zwiększając ich siłę i wytrzymałość. Ćwiczenia polegają na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Panie mogą używać w tym celu specjalnych kulek dopochwowych i pesarów.
Na naglące nietrzymanie moczu pomocne są ćwiczenia pęcherza moczowego polegające na zmniejszaniu jego nadreaktywności. Polegają one na przedłużaniu odstępów między kolejnymi wizytami w toalecie i wstrzymywaniu strumienia moczu podczas mikcji.
Na nietrzymanie moczu przeprowadzane są też operacje laparoskopowe oraz elektrostymulacja. Daje ona dobre efekty nawet 5 lat po zabiegu.
Doraźnie pomocne są produkty higieniczne takie jak wkładki i podpaski TENA lub przy bardziej nasilonej dolegliwości majtki chłonne i pieluchomajtki TENA. Pozwalają one na zachowanie czystości, suchości i higieny miejsc intymnych, co jest bardzo ważne, ponieważ ich kontakt z wyciekającym moczem może prowadzić do wtórnych zakażeń bakteryjnych. Artykuły na nietrzymanie moczu TENA pozwalają także na zachowanie komfortu psychicznego, ponieważ nie trzeba się już martwić o reakcję otoczenia – dzięki systemowi kontroli nieprzyjemnego zapachu pozostanie on dla postronnych niezauważony.