Top 10 zabaw dla dzieci w domu

Pobyt w domu z dzieckiem nie musi wiązać się z nudą i frustracją. Istnieją liczne kreatywne zabawy dla dzieci, które pozwalają miło i aktywnie spędzać czas w rodzinnym gronie. Oto pomysły, które warto rozważyć!

1. Gry planszowe

Każdy z nas na pewno zna i lubi jakieś gry planszowe. Jest to jedna z tych aktywności, która wspiera rozwój wyobraźni i kreatywności, uczy skupienia uwagi, współpracy, zdrowej rywalizacji i akceptowania przegranej. Co równie istotne, gry planszowe mocno angażują. Zanim się obejrzymy, okazuje się, że gramy już kilka godzin, a czas szybko płynie w przyjemnej atmosferze. Oczywiście grę należy dobrać odpowiednio do wieku i możliwości dziecka, aby miało ono równe szanse na wygraną.

2. Żywe pionki

Jeśli klasyczna odsłona gier planszowych znudzi się nam po pewnym czasie, ulubioną grę możemy przenieść „do rzeczywistości”, tworząc wielką planszę na podłodze, w której to my będziemy pionkami. Samo tworzenie takiej gry zajmie nam trochę czasu i będzie świetną zabawą dla dziecka!

3. Baza

Dzieci uwielbiają różnego rodzaju kryjówki. Tworzenie bazy już samo w sobie jest świetną, zajmującą rozrywką. Kiedy baza będzie gotowa, dziecko może spędzić w niej naprawdę wiele czasu na różnych aktywnościach.

4. Tor przeszkód

Jeśli poszukujemy ruchowej zabawy dla dzieci, w domowych warunkach świetnie sprawdzi się tor przeszkód. Możemy go stworzyć z tego, co mamy pod ręką – np. z poduszek, krzeseł, pojemników.

5. Ręcznikowe wyścigi

Pomysł i wykonanie są banalne, zaś doskonała zabawa gwarantowana! Wystarczy ręcznik (lub mały koc) i odrobina przestrzeni na podłodze. Dziecko siada na ręczniku i przesuwa się do mety, ale do przemieszczania może używać wyłącznie rąk!

6. Kalambury

Kalambury to wspaniała zabawa dydaktyczna, której poziom trudności z powodzeniem możemy dostosować do dzieci w różnym wieku. Podczas gry dziecko nie tylko zdobywa wiedzę, ale uczy się koncentracji, współdziałania, ćwiczy kreatywność i zdobywa wiele innych cennych umiejętności.

7. Kręgle

Domowe kręgle możemy przygotować z czegokolwiek, np. z pustych butelek lub rolek po papierze toaletowym. Za kulę do kręgli może posłużyć miękka piłka lub samodzielnie zrobiona kula z papieru. Jest to rodzaj zabawy dla dzieci, który wspiera m.in. prawidłową koordynację, dlatego warto zachęcić malucha do tej aktywności.

8. Mały naukowiec

W domowych warunkach możemy przeprowadzić wiele fascynujących eksperymentów. Tworzenie sztucznego śniegu, wybuchającego wulkanu, własnego piasku kinetycznego…To niesamowicie kreatywne zabawy dla dzieci, które na pewno przypadną do gustu każdemu maluchowi. Do większości eksperymentów potrzebujemy zwykłych, tanich produktów, które najczęściej mamy już w naszym domu.

9. Eksperymenty kulinarne

Choć dla nas gotowanie niekoniecznie jest fascynującym zajęciem, dzieci naprawdę uwielbiają się brudzić, pomagać w kuchni i ponad wszystko spędzać czas z rodzicami. Warto więc zaprosić je do kuchni i zaproponować coś smacznego, w tworzeniu czego będą mieć swój udział.

10. Wykonaj polecenie

Jest to ten rodzaj zabawy dla dzieci, który oczywiście trzeba dostosować poziomem do wieku dziecka. Polecenia możemy wydrukować, napisać odręcznie lub narysować – rzecz jasna wspólnie z dzieckiem. Możemy też wymyślić różne kategorie i określić punktację za poprawne wykonanie poszczególnych poleceń.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here