Jak rozwijać wyobraźnię dziecka

Choć wyobraźnia nie jest mięśniem, podobnie jak one potrzebuje regularnych treningów – szczególnie w początkowych etapach rozwoju. Pierwsze lata życia dziecka to kluczowy moment, aby o to zadbać i wyposażyć malucha w niezbędne narzędzia myślowe, które będzie wykorzystywał przez całe swoje życie. Wyobraźnię – tę niesamowitą funkcję ludzkiego mózgu – najlepiej kształtuje się i stymuluje poprzez mądrą i twórczą zabawę. Jakie gry i zabawy dla dzieci mogą w tym pomóc?

1. Taneczne historie

Dzieci uwielbiają tworzyć własne historie. W tej wersji może to być jednak spore wyzwanie – zabawa polega bowiem na tym, by historię opowiedzieć wyłącznie poprzez taniec i ruchy ciała. Włącz inspirującą muzykę – najlepiej instrumentalną – i pozwól maluchowi działać. Taki sposób wyrażania emocji okazuje się niezwykle stymulujący dla dziecięcego umysłu.

2. Kontrolowane bazgrołki

Rysowanie samo w sobie jest świetnym ćwiczeniem na wyobraźnię. Możesz je dodatkowo wzbogacić, wprowadzając pewne utrudnienia. Na białej kartce narysuj niewielki abstrakcyjny wzór lub kształt, a następnie poproś dziecko, by dokończyło ten obrazek w dowolny sposób. Efekty mogą być zaskakujące! Takie zabawy dla dzieci to doskonałe ćwiczenia na mózg.

3. Twórczy upcykling

Jak połączyć twórczą zabawę z edukacją ekologiczną? Na warsztat weźcie… śmieci – np. szklaną butelkę po soku czy pusty słoik. Dajcie im szansę na nowe życie, tworząc z nich np. kolorowe lampiony na podgrzewacze czy wazony na świeże kwiaty – przy pomocy farbek lub starych lakierów do paznokci możecie wyczarować prawdziwe cudeńka.

4. Jedna zmiana

Jedną z ważnych funkcji wyobraźni jest umiejętność dostrzegania połączeń między różnymi obiektami i zjawiskami. Ciekawym zadaniem, które stymuluje taki typ myślenia, jest propozycja jednej zaskakującej zmiany w otaczającym nas świecie. Zachęć dziecko, by opowiedziało, jak wyglądałaby wówczas nasza rzeczywistość. Co by było, gdyby koty umiały mówić? Co by było, gdyby woda była czarna? Im więcej szczegółów, tym lepiej! Takie zabawy dla dzieci niesamowicie stymulują wyobraźnię.

5. Fotograficzny remiks

Zdolność łączenia ze sobą pozornie odległych elementów może też wspomóc wspólne tworzenie fotograficznego kolażu. Ze starych gazet powycinajcie losowe ilustracje – im bardziej różnorodne, tym lepiej. Następnie weźcie dużą kartkę z bloku technicznego i spróbujcie kreatywnie zestawić ze sobą elementy z kilku (kilkunastu, kilkudziesięciu…) różnych zdjęć, tworząc nowe historie. To spore wyzwanie, ale maluchy na pewno sobie z nim poradzą.

6. Kreatywny kompozytor

Twoje dziecko uwielbia śpiewać i nucić? Zachęć je do skomponowania własnej prostej piosenki – zarówno melodii, jak i tekstu. Za instrumenty niech posłużą zwykłe domowe przedmioty: szklanka z wodą, drewniane łyżki, gitara z pudełka po butach i gumek recepturek… W kwestii tekstu możesz zostawić szkrabowi dowolność lub podnieść poprzeczkę i zaproponować konkretny temat. A wieczorem – uroczysty koncert i premiera piosenki!

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here