zdrowe diety

Spory dotyczące tego, która dieta jest najzdrowsza, wydają się nie mieć końca. Diet jest właściwie tak wiele, że nie sposób zebrać je w jednym tekście, dlatego warto skupić się na tych najpopularniejszych i najbardziej kontrowersyjnych. Dieta tradycyjna, którą stosują w większej mierze Polacy, do najzdrowszych nie należy. Jest przeładowana tłuszczami nasyconymi powodującymi szereg chorób takich jak miażdżyca, cukrzyca czy nowotwór i prostymi węglowodanami, które powodują wzrost masy ciała. Niewątpliwie więc nie jest to styl żywienia, który warto stosować, więc wobec tego jak jeść, żeby utrzymać zdrowie? Jakie są zdrowe diety?

Zdrowe diety – Kilka przykładów

Zdrowe diety zyskują coraz większą popularność w większości społeczeństw. Spowodowane jest to rosnącą świadomością dotyczącą tego, jak żywienie wpływa na organizm i chęcią utrzymania szczupłej sylwetki. Prym wśród tego typu diet wiodą diety wegetariańskie i wegańskie, ale także „odchudzone” diety tradycyjne, nazywane najczęściej dietami „fit”.

Czym jednak jest taka „fit” dieta? Przede wszystkim zakłada wykluczenie większości tłuszczów nasyconych, których pełno jest na przykład w czerwonym mięsie, maśle czy majonezie. Są to produkty niepożądane, stojące za większością chorób cywilizacyjnych i tych związanych z układem sercowym. Zamiast tak popularnych w Polsce ziemniaków, w zdrowej diecie powinny się znaleźć pełnoziarniste kasze, ryże i makarony, a także wiele warzyw i owoców i chude mięso.

Nieco inaczej wygląda odżywianie w przypadku diety wegetariańskiej i wegańskiej, która oprócz mięsa wyklucza także inne produkty odzwierzęce – jaja, mleko i jego przetwory oraz miód. Aby uzyskać dostateczną ilość białka należy włączyć do diety rośliny strączkowe – na przykład soczewicę, soję (na przykład w formie tofu czy tempehu) ciecierzycę i różne rodzaje fasoli. Oprócz tego warto pomyśleć także o włączeniu do diety orzechów i tak zwanych superfoods – między innymi jarmużu, nasion chia i jagód goji. Świetnie sprawdzają się jako składnik sałatek i owsianek. Coraz więcej badań wskazuje na zbawienny wpływ diety roślinnej na zdrowie. Prawdopodobnie taki rodzaj żywienia wpływa na zahamowanie rozwoju nowotworów, a także zapobiega cukrzycy i miażdżycy, zmory współczesnej cywilizacji. Warto także zauważyć, że osoby stosujące tę dietę zazwyczaj utrzymują szczupłą sylwetkę i zdrowy tryb życia.

Oczywiście każda dieta zróżnicowana i wykluczająca niezdrowe produkty jest zdrowa. Dlatego kluczowym jest właśnie ograniczenie lub zupełne zrezygnowanie ze spożywania takich pokarmów jak fast foody, chipsy, mleczne czekolady i słodzone napoje. Są wypełnione kaloriami i substancjami rakotwórczymi, wpływającymi ogromnie na funkcjonowanie organizmu. Także alkohol, z wyjątkiem czerwonego wina, powinien zostać ograniczony do minimum. Nie można jednak podporządkowywać swojego życia dążeniem do zdrowego odżywiania. Należy we wszystkim zachować umiar. Nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasu sięgniemy po kostkę czekolady czy kawałek pizzy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here