ile razy w tygodniu ćwiczyć

Uprawianie sportu stało się w naszych czasach sposobem na życie dla wielu ludzi. Wszystko dlatego, że coraz więcej osób w naszym społeczeństwie realizuje się w zawodach pozbawionych aktywności fizycznej lub z aktywnością w bardzo ograniczonym zakresie. np. programiści, urzędnicy, pracujący przez internet itp. Brakuje nam więc fizycznego wysiłku który wycisza umysł po całodziennej wytężonej pracy, pozwala dostarczyć endorfiny do mózgu oraz ułatwi zasypianie.

Czy czuję taką potrzebę?

Wielu z nas narzeka na ciągłe zmęczenie, brak chęci do życia nawet poza sezonem jesienno-zimowym. Zapytajmy się więc samych siebie co robimy po pracy i jak wykorzystujemy wolny czas? Co robimy dla siebie i dla lepszego samopoczucia? Oczywiście oglądanie filmów czy seriali jest ciekawe i relaksujące ale czy na dłuższą metę lepiej się po takim seansie czujemy? Dlatego jeżeli nie uprawiamy żadnego sportu lub tylko mamy karnet na siłownie pora to zmienić. I nie chodzi tu o pójście 2-3 razy w miesiącu na siłownię ale regularne ćwiczenia.

Jak zacząć żeby się nie zrazić?

Na początek powinniśmy zacząć wykonywać ćwiczenia poranne takie jak np. przysiady, pompki, brzuszki w ramach naszych możliwości. Aby nie trzeba było się zmuszać można pobrać sobie jedną z wielu aplikacji mobilnych, które są bardzo przydatne, ponieważ pokazują prawidłowe wykonywanie ćwiczeń, nadają im tempo, odliczają przerwy i dają nam znać co mamy robić za pomocą sygnałów dźwiękowych. Może to być dla nas pierwszy (bezpłatny w wersji podstawowej) trener personalny.

Ile razy w tygodniu ćwiczyć?

Odpowiedź na to pytanie jest zależna od tego jak ćwiczymy, od obciążeń nadawanych naszym mięśniom oraz od intensywności. Wyżej podane ćwiczenia można wykonywać nawet codziennie gdyż są to ćwiczenia ogólnorozwojowe(jeżeli trwają do kilkunastu minut).

Musimy jednak pamiętać o tym, że jeśli będziemy chcieli popracować w domu czy na siłowni nad daną partią ciała np. ramionami, nie możemy wykonywać takich ćwiczeń więcej niż 3 razy w tygodniu. Należy tak postępować, gdyż mięśnie poddane seriom ćwiczeń muszą mieć czas na regenerację oraz odbudowę. W pozostałych dniach tygodnia możemy zająć się ćwiczeniem innych partii ciała np. brzucha.

Ważna jest naprzemienność i urozmaicanie ćwiczeń. Dla zdrowia ogólnego powinniśmy jeden do dwóch razy w tyg. wykonywać ćwiczenia tzw. kardio, które działają wzmacniająco na serce i układ oddechowy np. bieg interwałowy (czyli o zróżnicowanej szybkości) lub ćwiczenia w domu jak skipy, przysiady, plank czyli tzw deska i wiele innych wykonywane jedno po drugim w krótkim odstępie czasowym.

Wspaniałym ćwiczeniem będącym odskocznią od wszystkich innych jest pływanie, które pozwala odciążyć nasze stawy, rozluźnić mięśnie i wyciszyć umysł. Jest to sport dość wyczerpujący więc powinniśmy go uprawiać do 2 razy w tygodniu.

Najtrudniej jest zacząć coś robić, podobnie jest ze sportem. Jednak gdy już się zmobilizujemy to poznamy jego zbawienne działanie na nasze zdrowie fizyczne i świeżość umysłu. Żeby się jednak nie zniechęcić w początkowej fazie, gdy jeszcze brakuje nam doświadczenia wszystko róbmy z rozsądkiem i słuchajmy naszego ciała gdy zaczyna mówić że już może wystarczy… do następnego treningu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here