Zwyrodnienie stawów jak leczyć

Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka nie tylko ludzi w podeszłym wieku. Jednak to u takich osób występuje najwięcej tego typu dolegliwości. Bóle i wszelkie dolegliwości związane są z niszczeniem miękkiej tkanki okalającej stawy. Jeżeli te części stawów nie mają prawidłowej budowy, dochodzi do różnych tarć, które dają poczucie bólu a czasem nawet uniemożliwiają poruszanie się. Chrząstka się rozrzedza a nierzadko nawet pęka i dochodzi również do zmian w obrębie kości.

 Co powoduje zużywanie się stawów?

Jedną z głównych przyczyn są przeciążenia. Jeżeli chrząstka z różnych powodów, czy to chorobowych czy też genetycznych jest gorszej jakości, to na skutek długotrwałego wykonywania określonych czynności, dochodzi do zwyrodnień.  Zmiany zwyrodnieniowe stawów mogą być również wynikiem wcześniej przebytych chorób, takich jak: cukrzyca, dna moczanowa czy sarkoidoza. Choroby te powodują zanik równowagi w budowie struktury kostnej, a ewentualna rehabilitacja skierowana jest nie tylko na uśmierzanie bólu ale również na leczenie tych chorób.

 Co zrobić, żeby poprawić stan stawów.

Leczenie zwyrodnień polega zazwyczaj na uśmierzaniu bólu. Zazwyczaj przyjmuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bardzo dobre efekty dają różnego rodzaju zabiegi, takie jak krioterapia, kąpiele borowinowe czy masaże wodne. Dobre efekty daje systematyczna gimnastyka, podczas której fizjoterapeuta dobiera ćwiczenia odpowiednie do rodzaju schorzenia. Niewątpliwie wszelki ruch sprawia ból i trudność, jednak jest konieczny. W przypadku unikania wszelkiej aktywności fizycznej, może dojść do przykurczów i znacznego ograniczenia pola ruchu w poszczególnych stawach. Zaistniałego stanu stawów raczej nie da się znacząco zmienić, jednak z powodzeniem można ograniczyć czynniki, które mogą go spowodować.

 Jak zapobiegać zwyrodnieniom stawów?

Każdy rehabilitant powie, że podstawą jest utrzymywanie aktywności fizycznej. Najlepiej zrobić z tego własny styl życia. Takie postępowanie dobroczynnie wpływa na redukcję nadwagi, która również ma zły wpływ na stan naszych stawów. Dodatkowo należy unikać ciągłego narażania stawów na takie same urazy. W przypadku drobnych epizodów o charakterze zapalnym trzeba szybko starać się je wyleczyć przy pomocy stosownych leków przepisanych przez lekarza. Trzeba również unikać niewłaściwych pozycji ciała przy pracy i codziennych czynnościach. Niektóre ruchy przy wstawaniu, chodzeniu czy podnoszeniu ciężkich przedmiotów, narażają stawy na uszkodzenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here