Astygmatyzm i jego leczenie

0
611

Astygmatyzm dotyka tysiące Polek i Polaków. Niestety, ale to często występujące zaburzenie narządu wzroku potrafi naprawdę utrudnić życie. Przede wszystkim, astygmatyzm wiąże się z ograniczoną zdolnością widzenia, w tym także do postrzegania obiektów, kształtów i barw w wybranych fragmentach pola widzenia. Na szczęście, w wielu przypadkach leczenie astygmatyzmu jest nie tylko możliwe, ale i zalecane – pozwala bowiem odzyskać dawną sprawność wzrokową, co znacząco zwiększa sprawność i samodzielność danej osoby. Poniżej przedstawiamy szereg najważniejszych informacji na temat astygmatyzmu, z którymi powinni zapoznać się wszyscy cierpiący na tę przypadłość, którzy rozważają możliwość rozpoczęcia jej leczenia. 

Astygmatyzm i astygmatyzmy – rodzaje zaburzeń wzroku 

Astygmatyzm występuje w różnych wersjach i odmianach, wymagających zastosowanie odmiennych technik leczenia lub ingerencji w strukturę oka. Wyróżniamy między innymi astygmatyzm krótkowzroczny, w którym jedna linia ogniskowa pada na siatkówkę, a druga przed nią. Astygmatyzm nadwzroczny oznacza obecność jednej linii ogniskowej na powierzchni siatkówki oraz drugiej za nią. 

W przypadku astygmatyzmu złożonego krótkowzrocznego sytuacja jest bardziej skomplikowana. Obie ogniskowe położone są bowiem przed samą siatkówką. Odwrotnie w przypadku astygmatyzmu złożonego nadwzrocznego, w którym linie ogniskowe znajdują się za siatkówką. Ostatnim typem jest astygmatyzm mieszany, w którym linia ogniskowa pada przed siatkówkę, a druga – za nią. Ponadto, wyróżnić można astygmatyzm rogówkowy, wewnętrzny oraz całkowity, różniące się stopniem symetrii, przyczynami występowania, a także dedykowanymi dla nich formami leczenia. 

Warto podkreślić, że astygmatyzm jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku. Jest powszechnie obecny zarówno w naszym społeczeństwie, jak i wśród pacjentów innych państw. Szczególnie narażone na astygmatyzm są osoby starsze oraz w ogólnej złej kondycji. 

Metody terapii i korekcji astygmatyzmu 

Astygmatyzm można leczyć na kilka różnych sposobów, w zależności od stanu zdrowia pacjenta oraz szczegółów jego wady wzroku. Leczenie rozpoczyna oczywiście rozbudowana diagnoza astygmatyzmu, w trakcie której ustala się rodzaj wady wzroku oraz jej stopień. 

Najczęściej wybieraną metodą leczenia są zabiegi o charakterze operacyjnym lub metody zachowawcze. Do tych ostatnich należy stosowanie soczewek kontaktowych oraz okularów, zgodnie z zaleceniami lekarza. Metody operacyjne tworzą bardziej rozbudowaną grupę, a o wyborze konkretnego rozwiązania decyduje lekarz. 

Najczęściej korekta astygmatyzmu polega na wprowadzaniu do gałki ocznej soczewki o odpowiednich parametrach. Soczewka cylindryczna pozwala na zmianę mocy widzenia odwrotnie względem astygmatyzmu. W ten sposób soczewka kompensuje astygmatyzm, doprowadzając do połączenia ogniskowych w tym samym punkcie. 

Popularne są także metody laserowe, które pozwalają na dokładne przeprowadzanie zabiegów z zachowaniem najwyższego stopnia precyzji. W operacji laserowej wykonuje się specjalne nacięcia w obrębie rogówki lub dokonuje ingerencji w strukturę rogówki. Możliwe jest także wykonanie specjalnych wszczepów do wnętrza gałki, wykorzystującej bardziej zaawansowane połączenia cylindryczne i multifokalne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here