Kiedy po raz pierwsze zielona herbata została sprowadzona do Europy, zalecana była jako środek przeciwbólowy. Polecana była również jako środek na poprawę kondycji. W dzisiejszych czasach zaś napar z krzewu herbacianego jest drugim (przegania go tylko woda) najpopularniejszym napojem na całym świecie. Czy picie klasycznej czarnej herbaty jest zdrowe? Jak wpływa ona na nasz organizm?
Czarna czy zielona?
Dobrej jakości czarna herbata ma takie same właściwości prozdrowotne, co zielona. Napar ten posiada teaflawiny czyli. polifenole polimeryczne, działające na podobnej zasadzie co katechin zawartych w herbacie zielonej. Do zalet tych antyoksydantów należą:
- likwidowanie wolnych rodników,
- obniżanie poziom „złego cholesterolu” LDL,
- wychwytywanie istniejących związków z jonami metali ciężkich oraz zapobiegają ich powstawaniu.
Herbata świetnie nawadnia, obniża ciśnienie i poziom cukru we krwi. Tradycyjna czarna herbata ma wpływ na dobrą jakość życia.
Przeczytaj też: http://www.derm-art.pl/czy-zielona-herbata-jest-zdrowa/
Przeciwwskazania
Choć herbata ma swój niezwykle korzystny wpływ na zdrowie, są w życiu wypadki, w których powinniśmy zdecydowanie ograniczać jej spożycie. Ze względu na obecność w czarnej herbacie kofeiny, spożywanie dużych ilości herbaty nie są zalecane kobietom będącym w ciąży oraz małym dzieciom. Okazuje się, że najwięcej kofeiny ma herbata pu-ehr typu shu i hei cha. Najmniej, zaś herbaty pochodzenia japońskiego. Herbaty zielone, produkowane z liści i łodyżek, takie jak hōijcha czy bancha.
Ciekawostką jest to, że od zawartości kofeiny wpływa sposób w jaki się ją parzy. Wbrew powszechniej opinii, długo parzona herbata ma wiele więcej kofeiny: herbata w torebkach oddaje całą kofeinę do naparu po około 7 minutach od zalania jej wrzątkiem. Co oznacza, że ilość tej substancji w naparze jest wówczas większa, a nie mniejsza. Okazuje się, że nawet herbata, która była parzona przez długi czas zawiera 1/3 ilości kofeiny zawartej w zwykłej kawie.
Źródło: https://www.ambasadazdrowiaiurody.pl/