Jakie są rodzaje koron zębowych?

Korony zębowe to jedna z najpopularniejszych metod leczenia zębów, które są martwe. Kiedy nie ma już żadnej innej możliwości leczenia zęba, który dotknięty jest próchnicą, korony zębowe są najlepszym rozwiązaniem. Warto jest jednak dowiedzieć się, jakie mamy ich rodzaje. W naszym poniższym artykule, przedstawimy państwu różne rodzaje koron zębowych.

Rodzaje koron zębowych

To, od czego należy zacząć, kiedy mowa o rodzajach koron zębowych, to przede wszystkim materiał, z którego są one wykonywane. Jednym z najczęściej stosowanych rodzajów koron zębowych, są korony pełnoceramiczne. Ich największą zaletą, a jednocześnie cechą charakterystyczną, jest to, że nie da się ich odróżnić od naturalnych zębów. Stosowane są przede wszystkim do uzupełniania ubytków powstałych w zębach przednich. Warunkiem jest jednak to, że zęby, na których zakładane są korony, muszą być zdrowe. Podstawą, na której zamocowane są korony zębowe pełnoceramiczne, jest tlenek cyrkonu.

Korony porcelanowe

Kolejnym rodzajem koron zębowych, są korony porcelanowe. Wykonywane są one na metalowej podbudowie. Metalowa podbudowa to nic innego, jak stal stomatologiczna. Na niej napalana jest porcelana. Nie ma jednak obawy przed tym, że metal, na którym osadzona jest taka korona będzie widoczny. Zostaje on bardzo dokładnie zakryty.

Korony na złocie

Kiedy mówimy o rodzajach koron zębowych, nie możemy zapominać o koronach porcelanowych, które wykonane są na złotej podbudowie. Zakłada się je analogicznie do koron porcelanowych, różnica jest jedynie w rodzaju metalu, na którym są one zamocowane. Taki rodzaj koron zalecany jest przede wszystkim pacjentom z bardzo zniszczonymi zębami. Wynika to z właściwości, którymi odznacza się złoto – działa ono przeciwpróchniczo.

 Inne rodzaje koron

Ostatnim rodzajem koron zębowych, są korony akrylowe czy też kompozytowe. W odróżnieniu od wszystkich powyżej opisanych, takie rozwiązanie jest tymczasowe. Jak widać, rodzajów koron zębowych jest bardzo dużo. To, które z nich zostaną zastosowane u pacjenta, zależne jest od wielu czynników: przyczyny zniszczenia zęba, próchnicy, czy też tego, gdzie dokładnie korona ma zostać założona.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here