Niegdyś defibrylatory widoczne były tylko w szpitalach, dziś są dostępne właściwie wszędzie. Warto wiedzieć, jak i kiedy z nich korzystać – dzięki temu można uratować niejedno ludzkie życie! Czym są defibrylatory AED i gdzie można je znaleźć?
Defibrylatory AED – podstawowe informacje
Defibrylator AED to inaczej Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny. Takie urządzenia umiejscawia się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużymi skupiskami ludzi, a więc na przykład w centrach handlowych, w szkołach, na lotniskach, na stadionach czy w stacjach metra. Im więcej osób, tym większa szansa na to, że ktoś w tłumie będzie potrzebował pomocy. W takiej sytuacji można uratować życie natychmiast, nie czekając na przyjazd służb. Oczywiście, nie w każdym przypadku użycie defibrylatora będzie koniecznie. Jak więc laik ma rozpoznać, kiedy należy zastosować tego typu urządzenia? To proste – defibrylatory AED same reagują, kiedy trzeba ich użyć. Przykład? Wyobraźmy sobie, że znajdujemy poszkodowanego. Usiłujemy nawiązać z nim kontakt, ale pozostaje nieprzytomny. Jeśli zorientujemy się, że doszło u niego do zatrzymania akcji serca, możemy szybko dowiedzieć się, gdzie znajduje się najbliższy defibrylator AED, włączyć urządzenie i podłączyć je do poszkodowanego za pomocą elektrod. Następnie należy postępować zgodnie z instrukcjami, które będzie wydawać urządzenie. Istnieją różne defibrylatory AED – automatyczne i półautomatyczne. Urządzenie automatyczne przy wykryciu zatrzymania krążenia zareaguje samodzielnie i wypuści impuls elektryczny. Urządzenia półautomatyczne będą natomiast wydawać instrukcje – wówczas trzeba włączyć maszynę samodzielnie, by rozpoczęła wydzielanie impulsów.
Nie bój się defibrylatorów
Myśl o stosowaniu impulsów elektrycznych do ratowania życia bez posiadania wiedzy medycznej może przerażać, ale spokojnie! Defibrylatory AED analizują na bieżąco EKG poszkodowanego i dostosowują napięcie do potrzeb pacjenta. Sam nie musisz nic ustawiać – urządzenie zrobi to za ciebie! Twoim jedynym zadaniem jest prawidłowe podłączenie elektrod, które zapewni odpowiednią łączność między pacjentem a defibrylatorem.
Szkolenie z obsługi AED – czy warto?
Niektórzy pracownicy publicznych ośrodków przechodzą szkolenia z obsługi AED. Z całą pewnością jest to dobra opcja – taka wiedza na pewno nie zaszkodzi, a może komuś uratować życie! Podczas szkolenia można dowiedzieć się wszystkiego o postępowaniu z defibrylatorem. Przeszkolone osoby będą wiedziały, jak odróżnić nagłe zatrzymanie krążenia od innych schorzeń, jak postępować w przypadku zatrzymania krążenia u dzieci oraz u dorosłych oraz jaka powinna być kolejność działania. Dodatkowo tego typu szkolenia obejmują nie tylko obsługę AED, ale pozwalają również na przypomnienie podstaw pierwszej pomocy, przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.
Dobry defibrylator – efektywniejsze działania
Warto dowiedzieć się, gdzie w najbliższej okolicy można znaleźć defibrylatory i zapoznać się z ewentualnymi instrukcjami obsługi. Urządzenia różnych firm mogą odmiennie działać. Przykładowo, defibrylatory ME PAD posiadają inteligentne czujniki wykrywania hałasu, dzięki czemu urządzenie jest w stanie automatycznie dostosowywać głośność do otoczenia. W ten sposób osoba, która używa defibrylatora do udzielenia pomocy, będzie bez problemu słyszeć instrukcje nawet wśród dużego skupiska ludzi. Dodatkowo defibrylatory tego typu posiadają niezwykle wydajną baterię, która wystarczy na 200 wyładowań bądź na 5 lat używania. To sprawia, że defibrylatory można bez problemu umieścić na kilka lat w wybranym miejscu i nie martwić się o to, że przestaną działać wtedy, gdy będą najbardziej potrzebne. Defibrylatory ME PAD są maksymalnie funkcjonalne i proste w użyciu. Bez problemu poradzi sobie z nimi nawet osoba nieprzeszkolona, która nigdy nie miała w ręce tego typu urządzenia. Klarowne instrukcje ułatwiają pracę i umożliwiają szybką pomoc poszkodowanemu.
Autor: Pozycjoneria.pl Mariusz Zakrzewski. Artykuł powstał we współpracy z właścicielem sklepu medycznego Kredos.