Top 5 aktywności dla osób starszych

Każdy z nas powinien być aktywny fizycznie. Wszak ruch to zdrowie i tego należy się trzymać. Nawet seniorzy powinni regularnie ćwiczyć, czy też spacerować. Warto wiedzieć, że aktywny styl życia zmniejsza ryzyko zawałów i chorób układu krążenia, zatem w realny sposób poprawia jakość życia i je wydłuża. W dzisiejszym poradniku przedstawimy wam top 5 najlepszych aktywności dla osób starszych, dowiecie się także dlaczego rowery elektryczne to absolutne must have dla osób starszych.

Spacery – dla zdrowia i lepszej kondycji

Jak pokazują statystyki około 50% polskich seniorów jest aktywnych fizycznie. Nie jest to zawrotna liczba, ale jednak warto wiedzieć, że ta liczba ciągle rośnie. Choć nadal daleko nam do do bardzo aktywnych Norwegów, czy Duńczyków. Dlatego warto nie tylko zdrowo się odżywiać, ale również być aktywnym i uprawiać sporty. Seniorzy mogą np. spacerować. Tak naprawdę wystarczy tylko 20 minut codziennego spaceru, by znacząco polepszyć kondycję, ale również zmniejszyć ryzyko choroby wieńcowej. Ponadto spacerując zmniejsza się też cholesterol, a ponadto łatwiej utrzymać prawidłową masę ciała. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że otyłość jest zabójcza. Ponadto polepsza się kondycja, co pozwala na wprowadzenie do stylu życia bardziej wymagających aktywności.

Ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia

ciwczenia seniorzy

Osoby starsze powinny tez regularnie ćwiczyć. Nie muszą nawet wybierać się na siłownie – choć oczywiście mogą. W wielu miastach Polski znajdują się tzw. „siłownie pod chmurką” dedykowane dla osób starszych. Mogą na nich wykonywać przeróżne ćwiczenia, począwszy od tych rozciągających, aż na siłowych kończąc. Lekarze rekomendują ćwiczenia dla seniorów. Bardziej wymagające powinny być wykonywane kilka razy w tygodniu, natomiast rozciągające codziennie. Wbrew pozorom seniorzy powinni również wykonywać ćwiczenia siłowe. Nie jest to żadna pomyłka, czy też absurd. Takie ćwiczenia pozwalają zwiększyć wydajność organizmu, ponadto przy wysiłku wytwarza się serotonina, czyli hormon szczęścia. Warto jeszcze poruszyć jedną kwestię. Otóż podczas ćwiczeń siłowych poziom testosteronu znacząco się zwiększa, co pewnie jest bardzo ważne dla panów w tym wieku.

Basen – dla zdrowia i przyjemności

Seniorzy powinni również chodzić na basen. Mogą zapisać się na specjalnie dla nich przygotowane ćwiczenia, które są również świetną zabawą. Takie ćwiczenia w wodzie mają wpływ na samopoczucie, ale również odciążają stawy. Ponadto wzmacniają mięśnie i zwiększają wydolność oddechową. Takie ćwiczenia niwelują również bóle kręgosłupa. Seniorzy oczywiście mogą także zapisać się na wodny aerobik, a nawet na naukę pływania. Wszak wiek nie stanowi tutaj żadnej przeszkody.

Jazda na rowerze, ale elektrycznym

Osoby starsze nie powinny również rezygnować z jazdy na rowerze. Wszak to przyjemność, której trudno dorównać. Jednak wraz z wiekiem kondycja słabnie, lecz nie oznacza to, że trzeba porzucić wycieczki rowerowe. Wystarczy w takim przypadku zdecydować się na rower elektryczny. Ma on wspomaganie, zatem gdy senior zwyczajnie nie ma już siły pedałować może zdecydować się na wspomaganie. Dzięki temu nie trzeba rezygnować nawet z dłuższych wycieczek. Rower elektryczny polecany jest też dla osób z nadciśnieniem, czy chorobami serca, oczywiście przed jego zakupem należy skonsultować się z lekarzem. Wbrew pozorom rowery elektryczne nie są też drogie, zatem niemal każdy może sobie pozwolić na kupno takiego modelu.

Nordic walking – czyli aktywność dla każdego seniora

nordic walking dla seniorow

Nordic walking, czyli potoczne chodzenie z kijkami ma wielu zwolenników. To oczywiście bardzo słuszne. Taka aktywność polecana jest dla każdego, niezależnie od wieku, czy kondycji. Również osoby starsze powinny zacząć go uprawiać. Warto docenić tutaj jego liczne zalety. Otóż wzmacnia mięśnie, niweluje bóle kręgosłupa, a jednocześnie pozwala spalić więcej kalorii niż klasyczny spacer. Nordic walking wpływa nie tylko na kondycję fizyczną, ale i psychiczną – zatem naprawdę warto.

Oczywiście przed wykonywaniem wszystkich ćwiczeń należy najpierw skonsultować się z lekarzem, który oceni stan zdrowia. Warto jeszcze pamiętać o odpowiednim nawadnianiu, aby się nie odwodnić. Zatem bidon z wodą warto zawsze mieć przy sobie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here